Yurt Dışı Akran Koçu İlayda Beril Nalbant

İlayda Beril Nalbant

Yurt Dışı Akran Koçu

Lisans eğitimi, yüksek lisans eğitimi, İtalya'da burs olanakları ve İtalya'da yaşam hakkında merak ettiğiniz tüm sorular için benimle online görüşebilirsiniz.

Bire Bir Görüş 90TL
Görüşme Ayarla
Danışabileceğiniz Konular

İtalya'ya öğrenci olarak geldim, peki şimdi oturma iznimi nasıl alacağım; ikamet işlemleri, sağlık sistemine katılım gibi bürokratik işlemleri nasıl halledeceğim?

İtalya'ya öğrenci olarak gelmeden önce eğitim vizesi ve diploma denkliği gibi prosedürler için nerelere, hangi evraklarla başvurmalıyım?

Hangi şehir ve üniversiteleri tercih etmeliyim?

İtalya'da öğrenci olmak nasıldır?

İtalya'da burslu okuyabilir miyim? Hükümet, üniversite ya da yerel burslara nasıl başvurabilirim?

İtalya'da üniversite / yüksek lisans için aranan şartlar nelerdir?

Yurt dışında okumak istiyorum ama neden İtalya'yı seçmeliyim?

Yurt Dışı Akran Koçu İlayda Beril Nalbant
Görüşme Ayarla

Yurt Dışı Akran Koçu İlayda Beril Nalbant Kimdir?

İlayda Beril Nalbant 1996 yılında İzmir’de doğmuştur. İlk ve orta öğretimimi Ankara’da tamamlayan İlayda Hanım 2011 yılında kazandığı İzmir Anadolu Lisesinde 4 yıl Almanca eğitimi alarak 2015 yılında mezun olmuştur.

Ardından İzmir Ekonomi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslarası İlişkiler lisans programını %50 burslu kazanmış ve lisans hayatı boyunca İtalyanca dersler almıştır. 2019 yılında 3.53 not ortalamasıyla şeref öğrencisi olarak mezun olmuştur. 

Lisans eğitimimin son yılında, Erasmus programı kapsamında burslu olarak İtalya/Roma’da bulunan Università degli Studi Niccolò Cusano’da 6 ay değişim öğrencisi olarak okumuş, burada lisans hayatında almış olduğu İtalyanca eğitimini kullanma ve okulun vemiş olduğu kursa katılarak B1 seviye İtalyanca dil diploması alma fırsatına sahip olmuştur.

Mezuniyetini takriben İtalya’da bulunan 7 üniversiteye Master programı için başvuruda bulunmuş ve hepsinden olumlu geri dönüş almıştır. İtalyan hükümetinin Türk öğrenciler için sağladığı “Study in Italy” bursunu kazanarak, şu anda kendi kariyer planı için en doğru tercih olduğuna inandığı Università degli Studi di Siena’da European Studies programında ikinci sınıf yüksek lisans öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir. İngilizce, Almanca ve İtalyancanın yanı sıra son bir yıldır Fransızca dersleri de almaktadır.

İlayda Beril Nalbant, üç yıldır İtalya'da yaşayan bir öğrenci olarak bu platformda İtalya’da öğrenci yaşamı, özellikle İtalya için lisans ve master programlarına başvuru hakkında bilgilendirme, İtalyadaki geniş burs olanakları hakkında bilgilendirme ve başvuru yollarında yardımcı olma, İtalya’ya gelecek öğrenciler için oturma izni gibi prosedürlerde detaylı bilgi paylaşımı yapabilir.

BiBilen İlayda Beril Nalbant'a sorabileceğiniz bazı sorular:

  • Yurt dışında okumak istiyorum ama neden İtalya'yı seçmeliyim?
  • İtalya'da üniversite / yüksek lisans için aranan şartlar nelerdir? 
  • İtalya'da burslu okuyabilir miyim? Hükümet, üniversite ya da yerel burslara nasıl başvurabilirim? 
  • İtalya'da öğrenci olmak nasıldır? 
  • Hangi şehir ve üniversiteleri tercih etmeliyim? 
  • İtalya'ya öğrenci olarak gelmeden önce eğitim vizesi ve diploma denkliği gibi prosedürler için nerelere, hangi evraklarla başvurmalıyım? 
  • İtalya'ya öğrenci olarak geldim, peki şimdi oturma iznimi nasıl alacağım; ikamet işlemleri, sağlık sistemine katılım gibi bürokratik işlemleri nasıl halledeceğim?

Eğitimi

İzmir Ekonomi Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Uzmanlık Alanları

  • İtalya'da Lisans ve Master Eğitimi 
  • Hükümet ve Üniversite Burslarına Başvuru
  • İtalyaya Bürokratik Süreç