Kariyer

Kariyer Koçları / BiBilen'e Danışın!

Online kariyer koçlarımızla kariyer basamaklarını sağlam bir şekilde tırmanmaya hazır olun! Yeteneklerinizi keşfedin, isteklerinize nasıl ulaşacağınızı öğrenin. Hemen videolu görüşme randevusu alabilir ve kariyer koçlarımız ile görüşmeye başlayabilirsiniz.

Kariyer Nedir?

Kariyer tanımı yapmadan önce bu kavramla zaman zaman karıştırılabilen meslek kavramını açıklayalım. Meslek spesifik bir iş, çalışma alanı iken; kariyer insanın yaşam boyu çalışma hayatıyla ilgili yaptığı her şeyi kapsar. Meslek seçmeden önce aldığınız eğitimler, mesleğinizi yapmaya başladığınız süreç ve o süreçte alanınızla ilgili yaşadığınız değişimler ve yaşamınız boyunca mesleki anlamda attığınız adımlar kariyer kavramını kapsar.

Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Meslek seçimi yapmak tartışmamız herkes için kritik bir süreçtir. Çünkü seçtiğiniz mesleği yaşamınız boyunca yapacağınız anlamına gelir. Kişilik özelliklerinize uymayan meslek seçerseniz mesleki doyum elde edemez ve kendinizi mutsuz hissedersiniz. Bu yüzden hedef belirlerken kişiliğinize, ilgi ve yeteneklerinize en uygun kariyer hedefi seçtiğinize emin olmalısınız.

Peki kariyer hedefi belirlerken dikkat etmeniz gereken noktalar neler? Hedeflerinizi belirlerken ulaşılabilir, tutarlı, ölçülebilir olmasına dikkat etmenizde fayda var. Ulaşamayacağınız yüksek hedefler belirlemek kariyer yolculuğunuzda motivasyonunuzu düşürebilir. Aynı zamanda ölçülebilir hedef koymadığınızda süreç içerisinde hedefinizin ne kadarını tamamladığınızı, şu an hedefin neresinde olduğunu net olarak göremeyebilir ve bu yüzden doğru bir planlama yapamayabilirsiniz.

Kariyeriniz için en doğru hedefi belirlemek, kendinizi tanımak ve bu doğrultuda yeteneklerinize, ilgilerinize en uygun mesleği seçmeniz için sizi yönlendirecek online kariyer danışmanlarıyla hemen görüşebilirsiniz.

Doğru Kariyer Hedefinin Önemi 

Kaiyer yolculuğunuzda seçeceğiniz mesleğe göre sosyal çevreniz, yaşadığınız yer, dünyaya bakış açınız gibi birçok alan şekillenir. Yani doğru bir meslek seçimi yapmak gelecekte hedeflediğiniz kariyer gelişimine sahip olmanızın ön koşulu diyebiliriz. Yaşamınız boyunca yapacağınız işin sizinle uyumlu olması sizin hem iş yaşamınızda hem de sosyal yaşamınızda doyuma ulaşmanız için oldukça önemlidir. Bu yüzden doğru bir kariyer hedefine sahip olmak mutlu bir yaşama sahip olmanızı etkileyecek önemli alanlardan olduğunu söyleyebiliriz. Bu kritik seçimi yaparken de internetten kariyer danışmanlarıyla görüşerek destek alabilirsiniz.

Online Kariyer Koçluğu Görüşmeleri

Online kariyer koçlarıyla istediğiniz yerden görüşmeye katılarak kariyer yolculuğunuzda aldığınız destek ile potansiyelinizi ortaya çıkarabilirsiniz. BiBilenlerden doğru CV hazırlama, iş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken noktalar, mülakat süreci, etkileyici önyazı hazırlama gibi kariyer sürecinde birçok önemli noktada online kariyer danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.